Výzva na svátek sv. Jiří

Milí rodiče,
Nachystali jsme pro Vaše děti-skauty oddílovou výzvu k největšímu skautskému svátku, dni sv. Jiří, tedy na pondělí 24.4. Kdo nebyl na schůzce nebo se nedozvěděl, prosíme, předejte jim tuto zprávu. Týká se dětí všech věkových kategorií.
V tento slavnostní den každý skaut, který chce uctít památku sv. Jiří, stráví den ve skautském šátku či kroji. Pokud ve školce, škole, na ulici, v obchodě… potkám takto oblečeného jiného skautu, podám mu skautsky levou ruku (protože je od srdce) a předám mu na oslavu malý dárek. Nachystám si tedy předem do pytlíku/krabičky nějaké maličkosti, kterými chci obdarovávat a udělat radost (malé figurky, kamínky, něco vyrobeného, upečenou sušenku apod.). Pytlík s poklady mám připravený celý den s sebou.
Svatého Jiří zvolil jako patrona skautů a skautek již na počátku 20.století zakladatel skautingu, Angličan Sir Robert Baden-Powell. Svatý Jiří je totiž nejenom národním světcem celé Anglie, ale i symbolem vítězství dobra nad zlem a obrany hodnot jako jsou pravda, čestnost a statečnost. Hodnoty tak zásadní pro osobní život i službu společnosti. To zdůrazňoval i sám Sir Baden-Powell: „Skautská myšlenka je moderní rytířství, které nás vybízí k pomoci bližnímu, konat denně dobré skutky, považovat všechny lidi za své přátele a skauty za své bratry.“
Legenda o sv. Jiří praví, jak se u pramene zásobujícího město Kyrény v Libyi usadil drak, který přicházel k městským hradbám a svým jedovatým dechem ohrožoval obyvatele města. Obyvatelé mu proto k jezeru nosili denně ovce, aby uspokojili jeho hlad a drak svou blízkostí nezamořoval město. Jak ovce docházely, tak byla drakovi denně předkládána jen jedna ovce – a jeden člověk určený losem. Až los padl na jedinou královu dceru, který marně žádal o její milost. Když byla vedena k jezeru, jel Jiří kolem a pokusil se princeznu zachránit. Nasedl na koně a draka napadl. Ranou kopí jej vážně zranil a srazil k zemi. Zkroceného draka přivedli do města a král nabídl Jiřímu nesmírnou spoustu peněz, ten je však nechal rozdat chudým.

Sv. Jiří – drakobijec – je symbolem statečnosti a zmužilosti, je patronem skautů na celém světě, národním světcem celé Anglie. Sv. Jiří byl považován za vzor pravého bojovníka za víru a křesťanskou ctnost. Zobrazuje se jako rytíř v plné zbroji na bujném oři, jak protíná kopím draka, který se pod ním svíjí. Drak symbolizuje obecně zlého ducha.

1. dubna byl Jiří odsouzen na smrt, protože odmítl vzdát se své víry. Na popravišti roku 303 se modlil za obrácení pohanů, ale zemřel pod katovým mečem.
    Buďme tedy my všichni, také stateční při překonávání všech obtíží, které se nám v cestě za dobrem postaví do cesty, a v tomto snažení si také vzájemně pomáhejme. Nikdy se nenechme svést k něčemu, co by třeba bylo pro nás snadnější, pohodlnější, co by ale nebylo pravdivé, čestné, spravedlivé, čím bychom nedali druhým dobrý příklad.