26. 10. 2019

Skautské symboly

Skautská lilie

Nejznámějším skautským symbolem je skautská lilie. Lilie je hlavním motivem znaku či loga většiny skautských organizací a představuje hlavní myšlenky skautingu. Tři okvětní lístky nebo listy lilie představují tři principy skautského slibu (Povinnost k vyššímu principu, povinnost k sobě, povinnost k druhým). Robert Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí, vysvětlil, že skauti převzali symbol lilie z jeho užití na větrné růžici u starých map, protože „ukazuje ve správném směru (a nahoru) neotočená doprava ani doleva, protože to by vedlo zase zpátky.“ Dvě malé pěticípé hvězdy představují pravdu a poznání. Společně jejich deset cípů reprezentuje deset bodů skautského zákona. Ambulanční spojka nebo uzel přátelství představuje sílu světového skautingu. Lano je symbol jednoty skautů po celém světě. Kroužek držící lístky dohromady představuje pouto bratrství. V dívčí variantě je lilie v některých případech nahrazena trojlístkem, ale symbolika 3 principů, dvou pěticípých hvězd, střelky ukazující směr a kruhu symbolizujícímu sjednocení je zachována.

wosm_znak
wagggs_znak

Znakem Junáka, tedy české skautské organizace, je skautská lilie doplněná o znak psohlavců. Chodové, kteří strážili české hranice, se tak stali vzorem českým skautům. Modrý trojlístek pod lilií nosí skautky. Skautskou lilii může na levé klopě krojové košile nosit ten, kdo složil skautský slib a stal se tak opravdovým členem celosvětového skautského bratrství.

junak_znak

Znak vlčat

Symbolika pro mladší chlapce je postavená na příběhu Kniha džunglí, ze které vychází i jejich znak, tedy hlava vlka. Rádci družiny vlčat se podle zmíněného příběhu říká „Akéla“.

Znak světlušek

Název pro mladší dívky – světlušky odkazuje na snahu přinášet radost a světlo svému okolí, pomáhat nalézt cestu. Znak tvoří trojlístek, který je společný celému dívčímu kmeni a symbolická záře lucerny.