26. 10. 2019

Organizace

Junák – český skaut, z. s. je česká skautská organizace, v současnosti nejvýznačnější organizace v prostředí českého skautingu. Označení Junák je původně Svojsíkův český ekvivalent pro mezinárodní označení skaut. Dnešní Junák – český skaut je největší organizací dětí a mládeže v Česku (2018) a je součástí světového skautského hnutí a členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Do 31. března 2015 nesl název Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Junák – český skaut se dynamicky vyvíjí a snaží se, aby byl stále aktuální a měl dětem i jejich rodičům co nabídnout. Hodnoty obsažené ve skautském slibu a skautském zákonu se však nemění. Celkem bylo k 1. 1. 2019 v Junáku – českém skautu registrováno 64 383 skautů a skautek.

Základní organizační jednotkou je středisko. Je to nejmenší jednotka s vlastní právní subjektivitou. Střediska se dále dělí na oddíly a ty na družiny.

TBC….